El Dokuma Halı

Otantik kilim modellerinden rengarenk çeşitleriyle patchwork dokuma halılara; yüzlerce el dokuması halı modelini bulabileceğin tüm firmaları burada listeledik! Firmaları ve modelleri incele ve özel halı fiyatlarından yararlanarak seçimini yap!

El Dokuma Halısı Nasıl Seçilir?


Evinin halılarını seçerken ömürlük bir halı istiyorsan el dokuma halıları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsin. El dokuma halı modellerinin her şeyden önce asıl özelliği kullanılan malzemeye göre değişse bile kaliteli ve dayanıklı olmasıdır. Saf elyaf yani yün dokuma halılar kuşaklar boyu kullanılabilecek dokuma halılardır. Yine gerçek ipek ile dokunmuş halı modelleri de dayanıklı ve şık görünümleri ile çok tercih edilir. Elbette dayanıklılığı sağlayan; kullanılan malzeme, halının ömrünü belirleyen de aslında nasıl kullandığın ve nasıl temizlediğindir.


Öncelikle halı alırken gerçek bir el dokuma halısı aldığından emin olmalısın. Kullanılan malzemenin saf yün olup olmadığı ve suni ipekle mi doğal ipekle mi örüldüğü çok önemlidir. İkinci olarak dokuma tekniği ve dokumada kullanılan ilmek türü değerlidir. Yöresel olarak değişen ilmek türlerini araştırmalı, dayanıklı bir halı için çözülemeyen ilmek türü ile dokunmuş bir halı tercih etmelisin. Elbette bu tarz bir el dokuma halısı biraz daha maliyeti yüksek gelebilir ancak uygun bir bütçe ile halına sahip olmak istiyorsan bile en azından çift ilmek dokuma olmasına özen göstermelisin.


Halının kalitesi için hangi boyaların kullanıldığı, hav yüksekliği gibi özelliklerde önemlidir. Kök boyalar kullanılan bir el dokuma halı modeli yıllarca hiç solmadan ve canlı görünür. Hav yüksekliği çok az veya çok fazla olmamalıdır. Ayrıca halılarını nasıl temizlediğine bağlı olarak ömürlerini ve dayanıklılığını kısaltabilirsin! Buhar veya kuru temizleme kesinlikle yapmamalısın, ilk birkaç yıkamada belli olmayacaktır ama dört beş yıkama sonrası halını yıprattığını fark edebilirsin.