Halı

Modern halı modellerinden; klasik el dokuma halılara yüzlerce özel tasarım ürün sergileyen halı markalarını hemen incele ve evinin dekorasyonunu tamamlayacak halılara indirimli fiyatlarla sahip ol!

Evin İçin Halılarını Neye Göre Seçmelisin?


Ev dekorasyonunda belki çok önem vermeyeceksin ama halıların yeri bir başka! Hem sıcacık yuvanın ısı seviyesini korumak hem dekorasyonu tamamlamak için renk ve desenleri ile halılar en büyük yardımcın. Halı seçiminde dikkat etmen gereken beş etmen var. Şimdi tek tek göz atalım ve böylece halılarını seçmeni kolaylaştıralım.


İlk olarak halılarının kullanım alanı çok önemli. Evinde hangi odada kullanacağına bağlı olarak halının özelliğini belirlemeliyiz. Salon halı modellerinde sürekli misafir ağırlayacağın bir alan olduğu için kolay temizlenebilir bir halı modeli tercih etmelisin. Mesela mutfak içinse sık sık leke olma ihtimaline karşı az tüylü ve yünsüz modeller seçmelisin. Tabii çok büyük halılar temizliği zorlaştıracağı için tüm döşemeyi kaplayan bir halı tercih etmemelisin.


İkinci olarak halının malzemesi seçimin için önemli bir etken. Ev için tercih edilen halılarda en iyi tercih dayanıklı, canlı ve akrilik halı çeşitleri olmalı; kolay temizlense bile polyester halılar asla tercih edilmemelidir. Polyester halı modelleri ağır oluşları ve şekil almadıkları için dekorasyonda seni zorlayacaktır. Halılarının renk ve deseni diğer önemli etmenlerden. Evin güneş almayan alanlarında mutlaka desensiz ve açık renklerle ferah bir ortam sağlamalısın. Ayrıca mobilya desen ve renklerine göre halının modelini belirlemelisin. Desenli bir koltuk takımı ancak düz renk bir halı ile tamamlanmalıdır. Ama genel olarak karışık desenler ve koyu renklerden uzak durup ferah bir görünüm sağlayabilirsin.


Dayanıklılık ve maliyet ise diğer önemli konular. Halının dayanıklılığı dokuma malzemesine göre değişiyor. Ev için yün halıları tercih etmek uzun ömürlü bir eşya kazanımı demektir. Kısa ve seyrek tüylere sahip bir halı ise kısa zamanda kilimden farksız olacaktır. Maliyet ise tüm bu özelliklere göre belirleyici oluyor.