Makine Halısı

Ev dekorasyonuna uygun halıları bulmak için; renk ve tasarım çeşitliliğine hakim halı firmalarını incele, makine halısı modelleri arasından seçimini kolayca yap!

Makine Halılarının Özellikleri Nelerdir?


Evin için makine halısı tercih edeceksen işin daha kolay. Maliyeti daha uygun olan ve yine dayanıklı bir halıya sahip olabilirsin. Ama elbette seçiminin en iyisi olması için dikkat etmen gereken birkaç etmen var.


Bir makine halısı alırken dokusu, deseni ve fiyatına göre seçim yapacağını biliyoruz. Ama anti bakteriyel olup olmadığı, kullanılan malzemenin leke tutup tutmaması ve dayanıklılığa etkisi gibi özellikleri gözden kaçırmamalısın. Örneğin; polyamid yani naylon halı ipliği leke göstermeyen ve kolay temizlenebilen nitelikte olduğundan en çok üretilen ve tercih edilen modeldir. Bu özellikte bir halı modelini evinin istediğin alanında rahatlıkla kullanabilirsin. Polyester iplik malzemesi ile üretilen halılarınsa yine kolay temizlendiğini ve mükemmel berrak renklere sahip olduğunu unutma! Sadece yağ bazlı lekeler konusunda hassas olan bu halı modelini mutfak halısı olarak tercih etmemelisin.


Renk ve desen seçiminde ise dikkat etmen gereken kullanım alanın ve mobilyalarına uyum konusu olmalıdır. Eğer tek renk bir koltuk takımın varsa desenli bir halı modeli tercih edebilirsin, sadece çok fazla güneş alan bir salonun varsa renkleri çabuk solacak tonlarda seçmemelisin. Renk tonları konusunda karar verirken ferah bir görünümü de göz ardı etmemelisin. Açık tonlar odalarını geniş, koyu tonlar ise samimi bir hava yaratmada başarılı olabilir.